मलमूत्र व्यवस्थापनमा नमुना बन्दै महालक्ष्मी

0
40

काठमाडौं । ललितपुर महालक्ष्मी नगरपालिका मानव मलमूत्र व्यवस्थापन क्षेत्रमा देशकै नमुना बन्दै छ । नगरपालिकाले बिल एन्ड मेलिन्डा गेट्स फाउन्डेसन र काठमाडांै उपत्यका खानेपानी व्यवस्थापन बोर्डको आर्थिक एवं वातावरण र जनस्वास्थ्य संस्था (एन्फो)को प्राविधिक सहयोगमा आईएसओ २४५२१ मापदण्डको मानव मलमूत्र प्रशोधन केन्द्र निर्माण गर्दै छ ।

कार्यक्रम कार्यान्वयनका लागि नगरपालिकामातहत ‘स्यानिटेसन सेल’समेत गठन भइसकेको छ । मलमूत्र प्रशोधन गर्न जग्गा छनोट, रेखांकन, डिजाइन एवं लागत स्टिमेटसमेत भइसकेको नगरपालिका प्रमुख रामेश्वर श्रेष्ठले जानकारी दिए । नगरपालिकाले जनप्रतिनिधि, गैरसरकारी संस्था, खानेपानी उपभोक्ता समिति, सामुदायिक वन उपभोक्ता समिति र सफाइ क्षेत्रमा कार्यरत निजी क्षेत्रसँग समेत छलफल तथा अन्तक्र्रियासमेत गरेको छ ।

आईएसओ मापदण्डको नमुना सरसफाइ कार्यक्रम कार्यान्वयनका लागि नगरपालिकाले गरिरहेको कामबारे कार्यपत्र प्रस्तुति पनि गरिएको छ । सेप्टिक ट्यांकमा संकलन हुने मानव मलमूत्र गाडीमार्फत सुरक्षित प्रशोधनस्थलसम्म पु-याउने र त्यहा“ भएको सहउत्पादन पुनप्र्रयोग वा सुरक्षित तरिकाले वातावरणमा पठाउने काम आईएसओ २४५२१ भित्र पर्छ ।

बधशाला र यसबाट उत्सर्जन हुने फोहोर व्यवस्थापन योजना बनाउनेबारे छलफल एवं अध्ययन भइसकेको नगरपालिका वातावरण शाखाका इन्जिनियर लवकुमार गुप्ताले जानकारी दिए । काठमाडांै उपत्यका खानेपानी व्यवस्थापन बोर्डका कार्यकारी निर्देशक सञ्जीव विक्रम राणाले काठमाडांै उपत्यकामा फोहोरपानी व्यवस्थापनका लागि भएका प्रयास तथा आगामी योजनाबारे कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका छन् ।

The post मलमूत्र व्यवस्थापनमा नमुना बन्दै महालक्ष्मी appeared first on Rajdhani Daily News.

चीनले दिएकाे चार सय थान अक्सिजन सिलिन्डर नेपाल एअरलाइन्स मार्फत नेपाल ल्याइयो

Previous articleसमाजसेवी बद्री पहाडीद्वारा शान्ति समाज भवन निर्माणार्थ रु १ करोड सहयोग
Next articleप्रजातन्त्र दिवसमा मुख्यमन्त्री राईको शुभकामना