कोरोना भाइरस संक्रमण : जोखिमभन्दा त्रास बढी

0
31

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९)बाट विश्वभरी संक्रमित भएका १ लाख १० हजार ७७ जनामध्ये ८६ प्रतिशत बढि सामान्य अवस्थामा फर्केका छन् । कोरोनाबाट संक्रमित भएको पुष्टि भएकामध्ये आधाभन्दा बढी उपचारपछि निको भएर घर फर्किएका हुन् । नेपालमा पनि कोरोनाको संक्रमण फैलिन सक्ने त्रासका कारण होसियार अपनाइएको छ । तथापी नेपालमा जोखिमभन्दा त्रास बढी देखिएका कारण कालोबजारीले मौलाउने मौका पाएको छ ।

हालसम्म विश्वका १ सय १० वटा मुलुकमा फैलिसकेको कोरोना भाइरसबाट संक्रमित १ लाख १० हजार ७७ मध्ये ६२ हजार २ सय ८० जना उपचारपछि निको भएर घर फर्किएको तथ्यांक छ । यो भाइरसबाट हालसम्म ३ हजार ८ सय ९२ जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।

विश्वभर फैलिएको सो भाइरसको विषयमा जोखिमभन्दा बढी सन्त्रास फैलिएको चिकित्सकहरु बताउँछन् । धेरै मानिसमा यो भाइरस लागेपछि निको हुँदैन भन्ने भ्रम पनि छ । तर, पछिल्लो तथ्यांक हेर्दा उपचारपछि घर फर्कनेको संख्या बढी रहेको पाइन्छ । कोरोनाबाट मुख्य प्रभावित चीनको हुवेई प्रान्तमा मात्रै ५८ हजार ६ सय २ जना उपचारपछि निको भएर घर फर्किएका छन् । संक्रमितमध्ये हाल ४३ हजार ९ सय ६७ जना अस्पतालमा उपचार गराइरहेका छन् । संक्रमित ४३ हजारमध्ये ८६ प्रतिशत अर्थात् ३७ हजार ९ सय ९० जना सामान्य अवस्थामा छन् भने १४ प्रतिशत अर्थात् ५ हजार ९ सय ७७ जनाको जटिल अवस्थामा उपचार भइरहेको छ । गम्भीर अवस्थामा रहेकामा अधिकांश दीर्घ रोग, मधुमेह, उच्च रक्तचाप भएकामा देखिएको एक तथ्यांकले देखाएको छ । विश्वभर संक्रमण फैलिएपछि मृत्यु हुन्छ भन्ने त्रास फैलिरहेको छ । यो भाइरसको संक्रमण हुनेबित्तिकै मृत्यु हुने भ्रम फैलिएको छ । तर, उपचार पछि निको भएर फर्किएका उदाहरण धेरै छन् ।

हाल चीनमा १९ हजार सो संक्रमणबाट सामान्य अवस्थामा आएका छन् । चीनमा ५ हजार १ सय ११ जना मात्रै जटिल अवस्थामा उपचार भइरहेको छ । कोराना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या हेर्दा १ हजारमा ५ देखि ४० जनासम्मको मृत्यु हुने गरेको पाइएको छ । कोरोनाबाट प्रभावित ५० प्रतिशत मानिस निको भएर घर फर्किएका छन् । विश्व स्वास्थ्य संगठनको तथ्यांक हेर्दा कोरोना भाइरस संक्रमणबाट मृत्यु हुनेमा वृद्ध, मधुमेह, उच्च रक्तचाप, मुटु रोग लागेकाहरु धेरै छन् ।

जोगिन के गर्न सकिन्छ ?
कोरोनाको संक्रमणबाट जोगिन व्यक्तिगत रुपमा मानिससँग दूरी कायम राख्न सकिन्छ । रुघाखोकी लागेको मान्छेबाट सकभर टाढा रहनुपर्छ । नजिक बस्नुपरे पनि कम्तीमा दुई मिटरको दूरी कायम राखेर बस्न सकिन्छ ।
त्यस्तै, आफूलाई खोकी लागेको छ भने मास्क प्रयोग गर्न सकिन्छ । मास्क लगाएपछि अरुलाई सर्न पाउँदैन । मास्क नलगाएको अवस्थामा खोकी लाग्दा दुई हातले मुख छोपेर हाच्छिउँ गर्न सकिन्छ । यो भाइरस वृद्धवृद्धा तथा बालबालिकामा छिटो सर्ने भएकाले उनीहरुका अगाडि आफूले सकभर हाच्छिउँ नगर्ने र भीडभाडबाट टाढै बस्नु उपयुक्त हुन्छ । त्यस्तै, हरेक सामान प्रयोग गरेपछि साबुन पानीले कम्तीमा २० सेकेन्ड हात मिचीमची धुनुपर्छ ।

The post कोरोना भाइरस संक्रमण : जोखिमभन्दा त्रास बढी appeared first on Rajdhani Daily News.

आवश्यकता र औचित्यको अधारमा गठबन्धन हुन्छः मन्त्री कार्की

Previous articleगिजामा संक्रमण भएकी छात्रा अञ्जलीका लागि विद्यार्थीकै हातेमालो अभियान
Next articleकिड्स् एण्ड टीन्स् ग्लोबल मोरंगकाे फाइनल सम्पन्न, बिजेताले पाए २५ हजार नगद र विभिन्न उपहार