भगवान शिवसँग जोडिएको रुद्राक्षबारे जान्नुहोस् महत्वपूर्ण कुराहरु

0
35

काठमाडौं,२३ माघ । रुद्राक्ष आफ्नो दैवी शक्तिका कारण प्राचीन कालदेखि नै अत्यन्त शुभ मानिन्छ । भगवान महादेवको कृपा भएकाले मात्रै धारण गर्ने मौका पाउँछन् भनिन्छ । ’रुद्राक्ष’ को अर्थ – रुद्रको अक्ष अर्थात् शिवको आँसु।
यस अध्यात्मिक मोतीको उत्पत्ति कथाले यसलाई शिव स्वयंको वरदान किन मानिन्छ भनेर बताउँछ । त्यसोभए जानौं यससँग सम्बन्धित केही रहस्यमय कुराहरू, जुन यस प्रकार छन् ।

रुद्राक्षको उत्पत्ति कसरी भयो ?
रुद्राक्षको बारेमा धेरै प्रचलित कथाहरू छन् । पौराणिक कथा अनुसार त्रिपुरासुर नामक दैत्य थियो जसमा विभिन्न प्रकारको दिव्य शक्ति भएको थियो, जसका कारण उनी अति अहंकारी भए र देवता र ऋषिहरुलाई त्रास दिन थाले । तिनीबाट दिक्क भएर देवताहरूले शिवलाई मार्नको लागि प्रार्थना गरे।

देवताहरूको पीडा सुनेर भगवान शिव ध्यानमा लागे । यसपछि उनले आँखा खोल्दा उनको आँखाबाट आँसु आयो । उनको आँसु पृथ्वीमा जता झर्यो, त्यहाँ रुद्राक्षको रुख बढ्यो । साथै, त्रिपुरासुरलाई मारेर भगवान शिवले पुनः सम्पूर्ण विश्वमा शान्ति स्थापना गर्नुभयो।

मुखी रुद्राक्ष कति वटा पाइन्छ ?
रुद्राक्ष रुद्राक्षको रूखमा फल्ने प्राकृतिक रूपमा हुने सुख्खा फल हो । जप मालामा सामान्यतया १०८ रुद्राक्षहरू हुन्छन्। यी विभिन्न रूपहरूमा पाइन्छ, अर्थात् १ मुखीदेखि २७ मुखीसम्म। जसलाई धारण गर्ने भक्तहरूले ब्रह्मा, विष्णु र महेशको आशीर्वाद प्राप्त गर्छन्।

रुद्राक्ष धारण गर्ने नियम र समय
धार्मिक मान्यता अनुसार पूर्णिमा, अमावस्या, एकादशी आदि शुक्ल पक्षको तिथीमा रुद्राक्ष धारण गर्नुपर्छ । साथै, पवित्र धागो लगाउँदा विशेष ध्यान दिनुपर्छ। भोलेनाथको ध्यान गर्दा र ओम नमः शिवाय मन्त्र जप गर्दा रुद्राक्ष धारण गर्नुपर्छ।

Previous articleसूर्यदर्शन सहकारी पीडितले दिए रवि लामिछाने,दिपेश पुनसहित १८ जनाविरुद्ध उजुरी
Next articleचुरोट छाड्न डा. ओममूर्ति अनिलका ८ टिप्स