उत्पादन र रोजगारीलाई समृद्धीसँग जोड्न पर्छ : मन्त्री पोखरेल

0
76

संखुवासभा । शिक्षालाई श्रम सिपलाई उत्पादन र रोजगारी सँग, उत्पादन र रोजगारीलाई समृद्धी सँग जोड्नु पर्ने शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्री गिरीराजमणि पोखरेलले बताए । शुक्रबार सदरमुकाम खाँदबारी संखुवासभा जिल्लालाई ५३ औ साक्षर जिल्ला घोषणा बोल्दै मन्त्री पोख्रेलले सो कुरा बताएका हुन् ।

साक्षर जिल्ला घोषणा कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै मन्त्री पोखरेलले प्राविधिक शिक्षा पढ्नेलाई कक्षाकोठाका कालोपाटी लेखेर होइन खेतबारी, अस्पताल, कलकारखानामै लैजानु पर्ने धारणा राखेका थिए ।
मन्त्री पोख्रेलले विद्यार्थीलाई शिक्षाको उज्यालो घामको ज्योती बाट बञ्चित हुन नदिने प्रतिबद्धता समेत गरे । मन्त्री पोख्रेलले भने अव दुई बर्ष भित्रमा नेपाललाई पूर्ण साक्षर राष्ट्र बनाउने बताए ।

संखुवासभालाई शुक्रबार ५३ औ साक्षर जिल्ला घोषणा गरिएको छ । १० स्थानीय तह रहेको संखुवासभामा शुक्रबार साक्षर जिल्ला घोषणा गरिएको छ । मन्त्री पोखरेलले शुक्रबार संखुवासभालाई साक्षरता जिल्ला घोषणा गरेका हुन् । संखुवासभामा ९५ दशमलव ६३ प्रतिशत नागरिक साक्षर भएका छन् । मन्त्री पोखरेलले भर्ना हुन बाँकी विद्यार्थीलाई अभियान जोड्न जरुरी भएका बताए ।

उनले विद्यालय बाहिर रहेका बालबालिकाहरुलाई विद्यालयमा ल्याउन स्थानीय सरकारले पनि सहयोग र सहकार्यबाट अघि बढ्न जरुरी रहेको बताए । मन्त्री पोखरेलले भने ९५दशमलव ६३ प्रतिशत पछि बाँकी ४ दशमलव ३७ प्रतिशत निरक्षरको खोजी गरेर साक्षर बनाएमात्र पूर्णरुपमा साक्षर जिल्ला बन्ने बताए ।

सामुदायिक विद्यालयको रुपान्तरणमा प्रक्रियामाबाट पाठ्यक्रमको निर्माणको गरिसकेका छौ, २०७७ सालबाट एक कक्षाबाट लागु हुने मन्त्री पोखरेलको भनाइ छ । आर्थिक, भौगोलिक विकटता कारणले बालबालिकाहरु विद्यालयमा आउन नसकिरहेकालाई पनि समेट्नु पर्ने बताए । जिल्लामा १५ देखि ६० वर्ष उमेरका ९५ दशमलव ६३ प्रतिशत नागरिक साक्षर भएका कारणले जिल्लालाई साक्षरता जिल्ला घोषणा गरिएको शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाइका प्रमुख केशब भट्टराईले जानकारी दिए ।

अन्य चार प्रतिशतलाई पनि आगामी बर्ष साक्षर बनाइने उहाँको भनाइ छ । साक्षरताका लागि तोकिएका १२ मापदण्डमध्ये न्यूनतम ७ मापदण्ड पूरा गरेकाले जिल्लाका १० वटै स्थानीय तहलाई साक्षर घोषणा गरिएको हो । साक्षरता अभियानको लागि अनौपचारिक शिक्षा समितीले एकिन गरेका ९५ दशमलव ६३ प्रतिशत नागरिक साक्षर भएको पाइएपछि साक्षर जिल्ला घोषणा गर्ने निर्णय गरेको थियो ।

The post उत्पादन र रोजगारीलाई समृद्धीसँग जोड्न पर्छ : मन्त्री पोखरेल appeared first on Rajdhani Daily News.

कालिकाको क्लब चोकमा रहेको दीपज्योति सप्लायर्स बाट सामान खरिद गरेका १७ जनालाई उपहार

Previous articleभ्रष्टाचारीलाई कारवाही गर्न नेविसंघको माग
Next articleजिल्ला प्रहरी कार्यालय नजिक प्रेसरकुकर बम, डिस्पाेजल टाेली घटनास्थलमा